Facebook

Znajdź nas na Facebook

 
 

Wyszukaj

Translate

Kalendarz

Kalendarz Google

Kursy szkolenia

Kursy i szkolenia

Zawody TREC

Listy kontrolne
Organizatorów, Sędziów, Delegatów

FITE

Fédération Internationale de Tourisme Equestre

Reklama

W sobotę 25.07.2015 po raz pierwszy odbyły się zawody w oparciu o regulaminy TREC PTTK w Polsce Centralnej. W ośrodku jeździeckim specjalizującym się w stylu western- Ciok Farm Jadów- zorganizowano Zawody z elementami TREC o Puchar Wójta Gminy Jadów. W Ciok Farm Jadów powstał profesjonalny TOR TREC , na którym wcześniej ćwiczyli przeszkody trec-owe zawodnicy z okolicznych stajni. Zawody pozwoliły na weryfikację umiejętności i nabytych doświadczeń.

 

W zawodach w Jadowie uczestniczyło 23 zawodników reprezentujących stajnie: Ciok Farm Jadów, Zakolej Ranch, Kaliska, Oregon, Hucuł, Dragon, Bronco, Pasja i zawodnicy niezrzeszeni. Konkurs rozegrano w trzech kategoriach wiekowych: seniorzy, juniorzy i dzieci.

W Jadowie rozegrano dwie fazy trec-owe zmodyfikowane do warunków i potrzeb wydarzenia. Zawody z elementami TREC wykorzystują regulamin TREC ale można podczas takich zawodów modyfikować elementy regulaminu TREC PTTK i  dowolnie dostosowywać. Zawody z elementami TREC mają na celu zainteresowanie społeczności jeżdzieckiej i wprowadzenie do zawodów TREC PTTK.

 

W Jadowie w fazie PTV zaplanowano 14 przeszkód. Część z nich mogła być pokonana przez zawodników w sposób dowolny, czyli wierzchem lub prowadząc konia, a wyboru dokonywał zawodnik. Dzieci pokonywały tor w towarzystwie luzaków. Organizatorzy z Ciok Farm zaproponowali 13 klasycznych TREC-owych i przeszkód i jedną przeszkodę regionalną- FALĘ. Fala, składająca się z kilku ramp na przemian opadających i podnoszących się pod wpływem ciężaru konia i jeźdźca, na początku wydawała się ekstremalnie trudną przeszkodą. Okazało się jednak, że zawodnicy poradzili sobie z falą znakomicie, a wierzchowce wykazywały bardzo duże zaufanie do swoich jeźdźców.

Faza MA rozegrana po fazie PTV zaprojektowana została jako stały tor do ćwiczeń w kształcie litery U o długości 140 metrów. Taki tor wymagał większej obstawy sędziowskiej niż regulaminowy tor 150 metrów po linii prostej. Dwóch dodatkowych sędziów obserwowało łuki i części toru zasłonięte przez inne przeszkody, w celu wychwycenia zmiany chodu. Zresztą tylko części zawodników udało się osiągnąć punktację podczas tej próby, jednak kilku zdobyło maksymalne 30 punktów za stęp lub za galop, co nieczęsto się zdarza podczas pierwszych przejazdów fazy MA, a co świadczy w dobrym ujeżdżeniu wierzchowca. Podczas fazy MA można było posłuchać szczegółowej prelekcji na temat zawodów TREC PTTK, ich genezy i rozwoju w Polsce.

Przed startem zawodnicy szkoleniowo obeszli cały TOR TREC z sędziną Anna Korfel, która szczegółowo wyjaśniła, w jaki sposób pokonywać poszczególne przeszkody. Na zawodach TREC PTTK zawodnicy nie mają już takiej pomocy- otrzymują plan toru i samodzielnie z nim się zapoznają opracowując strategię przejazdu.

Organizatorzy, oprócz samego konkursu, zorganizowali ciekawy pokaz konkurencji reining- jednej z najważniejszych konkurencji w stylu western. Stajnia Ciok Farm Jadów jest nastawiona na starty i treningi koni w stylu western, a właściciel stajni- Andrzej Ciok- jest znakomitym zawodnikiem w tym stylu, wielokrotnie zdobywającym najwyższe lokaty w Mistrzostwach Polski, zawodnikiem reprezentującym nasz kraj na zawodach zagranicznych. Reining zawodnikom TREC-owym i przybyłej widowni prezentował Andrzej Ciok na koniu rasy American Quarter Horse - Smoke'n Misty i Piotr Sulich również na quarterz'e Whiz Me Pep.

Dla gości przygotowano specjalne strefy, odgrodzone bezpieczne miejsca na torze- wyposażone w ławy, krzesła i zadaszenie, z których można było podziwiać zmagania zawodników na torze. Nie zabrakło również cateringu, grilla i wygodnych ław pod parasolami- tym bardziej, że pogoda była upalna i każdy skrawek cienia na wagę złota.

Po odbytych próbach PTV i MA komisja sędziowska dłuższą chwilę obliczała wyniki. W końcu wszystko się wyjaśniło. Około godziny 17 przystąpiono do uroczystego ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Puchary i gratulacje na ręce pierwszych mazowieckich trec-owych zawodników składała sam Wójt Gminy Jadów Pan Dariusz Kokoszka- fundator pucharów i patron wydarzenia. Nie zabrakło też gratulacji samego gospodarza- Andrzeja Cioka oraz córki Andrzeja- organizatorki i sędziny TREC PTTK- Angeliki Ciok, pod czujnym okiem żony Katarzyny. Nagrody wydawała Żaneta Świtalska, bardzo mocno zaangażowana w organizację zawodów, również posiadająca od kwietnia oficjalne uprawnienia do organizowania i sędziowania zawodów TREC PTTK. Ostatnie uściski dłoni zbiegły się z gwałtownym uderzeniem letniej burzy- zapowiadanej zresztą przez serwisy pogodowe. Na szczęście, podczas rozgrywania konkursu pogoda dopisała.

Mamy nadzieję, że pierwsze spotkanie koniarzy mazowieckich z trec-ową przygodą było udane i następne zawody- już w pełni TREC PTTK- będą się cieszyć taką samą lub większą frekwencją.

 

                                  WYNIKI ZAWODÓW (do piątego miejsca) w kategorii wiekowej SENIORZY

                             

                              Miejsce

Imię i nazwisko

zawodnika

 

Imię konia

 

suma

punktów

 
                                    1        Rafał Fedorczyk Borton 157  
                                    2 Katarzyna Wadas Tami 146  
                                    3 Sylwia Kubiak Smart Like Hollywood    130  
                                    4 Anastazja Iwanowska    Pielgrzym 117  
                                    5 Katarzyna Bojar Paco 115  

 

 

                                              WYNIKI ZAWODÓW  w kategorii wiekowej JUNIORZY

                             

                              Miejsce

Imię i nazwisko

zawodnika

 

Imię konia

 

suma

punktów

 
                                    1        Aleksandra Leszczyńska   Czafra 146  
                                    2 Agnieszka Kubiak Lancer Fire Jac 115  
                                    3 Julia Adamiak   Barbie 60  
                                    4 Michalina Żarnawska    Great Bronco Pine       37  

              

 

                                                 WYNIKI ZAWODÓW  w kategorii wiekowej DZIECI

                             

                              Miejsce

Imię i nazwisko

zawodnika

 

Imię konia

 

suma

punktów

 
                             1 Wiktoria Rembielińska              Bryczek                    86  
                                  2 Oliwia Kakietek Tajfun 77  
                                  3 Antonina Żarnawska Schrafi 73  

Dziękujemy organizatorom za podjęcie trudu zorganizowania zawodów, szczególnie rodzinie Cioków- Andrzejowi, Katarzynie i Angelice, związanymi z Green Road TREC Żanecie  Świtalskiej, Arkowi Wysockiemu i Wojtkowi Bieniek, jak również wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji zawodów.

Komisja sędziowska- pomimo upału wiele godzin pracowała przy ocenianiu przejazdów a tworzyli ją sędziowie i organizatorzy TREC PTTK: Anna Korfel, Robert Stój, Żaneta Świtalska, Angelika Ciok, Arkadiusz Wysocki Wojciech Bieniek i Wiktor Osiadacz.

W imieniu gospodarzy chcieliśmy również podziękować sponsorom zawodów:

- Wójt Gminy Jadów- Dariusz Kokoszka

- Ciok Farm Jadów

-Black Horse

-Parmex Łochów

-sklep www.amigo-konie.pl (OFICJALNY SPONSOR WSZYSTKICH ZAWODÓW TREC PTTK)

- sklep www.dobry-kon.pl

- Pasze Havens

Szczególne podziękowania należą się również sklepowi Aisa Wyszków, w którym gospodarze zawodów zamawiali floo i puchary i pomimo wielu uwag zostali przemiło i wzorowo obsłużeni. Zresztą zarówno floo jak i puchary były bardzo ładne.

 tekst: Anna Korfel

zdjęcia: Robert Stój