Facebook

Znajdź nas na Facebook

 
 

Wyszukaj

Translate

Kalendarz

Kalendarz Google

Kursy szkolenia

Kursy i szkolenia

Zawody TREC

Listy kontrolne
Organizatorów, Sędziów, Delegatów

FITE

Fédération Internationale de Tourisme Equestre

Reklama

W niedzielę 13 maja 2018 obyły się   na terenie  ORiRK „Tabun” w Krakowie jednodniowe zawody jeździeckie  z elementami TREC, których  organizatorkami były    Katarzyna Furtak  i Anna Kucia. W zawodach wzięło udział 16 zawodników z ORIRK Tabun oraz 3 zawodniczki z Nielepic, 2 zawodników ze Stajni Terenowo Rajdowej w Nawojowej Górze oraz dwie zawodniczki ze stajni Podskalany.

Sędziną główną zawodów była Katarzyna Smółka, a sędziami przeszkodowymi  w fazie PTV byli instruktorzy jazy konnej z Tabuna.

           

Niestety planowane wcześniej   pełne zawody TREC i piękna  trasa prowadząca  przez  okoliczne tereny musiała ulec zmianie,  gdyż okazało się,że w tym samym terminie  odbywa się tam  maraton rowerowy i kolizja interesów zmusiła organizatorów do ograniczenia się do zawodów jednodniowych  bez fazy POR .  Niestety sąsiedztwo dużego miasta utrudnia bardzo ułożenie trasy   gdyż tereny otaczające nasz ośrodek są terenami rekreacyjnymi dla mieszkańców Krakowa i w weekendy wielu spacerowiczów z dziećmi, psami, wózkami  wylega na  okoliczne  drogi i ścieżki, natomiast  w Lesie Wolskim i okolicach  w każdy weekend są organizowane jakieś imprezy masowe,  a to biegi przełajowe, to rajdy rowerowe, pikniki lub odpusty.

           

W dniu zawodów   odbyły się dwie konkurencje: faza MA czyli kontrola tempa – polegająca na zaprezentowaniu jak najwolniejszego galopu i jak najszybszego stępa w korytarzu o długości 150 m oraz faza PTV rozgrywana na dystansie 1500 m po zróżnicowanym terenie dookoła Ośrodka w czasie maksymalnym 14 minut. Jeźdźcy mieli do pokonania 14 przeszkód w tym jedną, tradycyjną już u nas  przeszkodę regionalną wykorzystującą naturalną konfigurację terenu   wąską ścieżkę ograniczoną oryginalnym murem fosy fortu austriackiego wraz z przelotnią tworzącą rodzaj stropu nad fosą do przejechania stępem  z zachowaniem ciągłości i regularności ruchu. Ponadto, korzystając z pewnej dowolności jaką daje organizacja zawodów z elementami TREC  powstała jeszcze dwie nowatorskie przeszkody  nie umieszczone w katalogu przeszkód TREC, a mianowicie „Tęczowa bramka” zbudowana z  dwóch stojaków do przeszkód, do których przyczepione zostały poziomo w trzech rzędach  długie gąbkowe makarony stykające się końcówkami ze sobą przeznaczona do pokonania na wprost i koperta do przejechania z koniem trzymanym w ręce.

           

Zawodnicy oceniani byli w dwóch kategoriach, seniorów i juniorów i w kategorii juniorów zwyciężyła Aleksandra Błaszczak na klaczy huculskiej Świteź ze Stadniny Koni Huculskich w Nielepicach. Drugie miejsce zajęła Julia Czuczeło na klaczy Rumba z ORiRK „Tabun”, a trzecie Danuta Borodziuk na Wermucie również z Nielepic. W kategorii seniorów  zwyciężyła Anna Matusiak na koniu  Winnetou, drugie miejsce zajęła Anna Majtyka na Newadzie, a trzecie Olga Pawełczyk na Arkadii – wszystkie trzy zawodniczki z ORiRK „Tabun”.

Zawody odbyły się w miłej atmosferze, bez żadnych kontrowersji, zawodnicy i konie  pokonali większość przeszkód bez większego uszczerbku na zdrowiu. Wielkim atutem tych zawodów jest fakt, że  zarówno dobrowolna rezygnacja z pokonania przeszkody  jak i  trzy nieudane próby  nie eliminują  zawodnika  z udziału w dalszej zabawie i każdy może  ukończyć przejazd z większą lub mniejszą liczbą punktów.

Ponadto można wystartować na koniu dowolnej rasy, dzięki czemu np. hucułki  czy też inne małe koniki nie mające szans w zawodach ujeżdżeniowych lub skokowych mogą się tutaj wykazać swoim sprytem  w pokonywaniu przeszkód terenowych lub zręcznościowych (np. bramka), a z kolei na dużych koniach łatwiej pokonać  przeszkody do skakania czy też zjazdy i podjazdy, co daje wyrównane szanse wszystkim zawodnikom.

Konkurencja T.R.E.C. wypełnia lukę pomiędzy jeździectwem rekreacyjnym a sportowym. Organizacja zawodów dla jeźdźców nie specjalizujących się szczególnie w jednej dziedzinie jeździectwa a wykazujących podstawowe umiejętności jazdy w terenie, może być doskonałą okazją dla ośrodków rekreacyjnych na poszerzenie zakresu swojej działalności.