Facebook

Znajdź nas na Facebook

 
 

Wyszukaj

Translate

Kalendarz

Kalendarz Google

Kursy szkolenia

Kursy i szkolenia

Zawody TREC

Listy kontrolne
Organizatorów, Sędziów, Delegatów

FITE

Fédération Internationale de Tourisme Equestre

Reklama

Finał Pucharu Podkarpacia TREC PTTK – Ranczo Hucułek

W pierwszy weekend października , w Łękach Dolnych,  Krzysztof Kurzawa, właściciel Ranczo Hucułek, zorganizował zawody TREC PTTK ** i Finał Pucharu Podkarpacia TREC PTTK.  W zmaganiach trec-owych wzięło udział 13 zawodników reprezentujących Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid z Dębowca koło Jasła i stajnię gospodarzy, wystartowała również jedna zawodniczka niezrzeszona.

W pierwszy dzień zawodów zaplanowano fazy MA i PTV. Późnym rankiem zawodnicy zaczęli zwozić konie  i przygotowywać  się do zawodów. Ekipa sędziowska  poszła z organizatorem na tor przeszkód, nadać mu ostatnie szlify i odebrać pod względem technicznym. Tor przeszkód w Łękach Dolnych jest zresztą urozmaicony i położony na sporym terenie. Można tam znaleźć ciekawe zjazdy, podjazdy, a położony dogodnie staw łatwo przerobić na regulaminową trec-ową przeszkodę wodną.

Po odbiorze toru, na części wyznaczonej zgromadzili się najmłodsi uczestnicy imprezy, dla których przewidziano Konkurs Sprawności Jeździeckiej z elementami trec. Mieli za zadanie pokonać 6 przeszkód. Zmagania oglądali rodzice, krewni i koledzy zawodników, tak że i emocje i doping był wielki. Wystartowało 14 dzielnych jeźdźców.

Jak tylko  najmłodsi adepci sztuki jeździeckiej opuścili tor, zaraz ekipa techniczna zdjęła ogrodzenia i dostosowała teren do zawodów TREC PTTK. Pierwsza ruszyła faza MA, która ze względu na górzysty teren została wyznaczona jako 100 metrowy korytarz po łuku. Nie było to najprostsze zadanie dla startujących, bo na tymże łuku konie traciły regularność ruchu i łatwo było o zmianę chodu lub wykroczenie poza linię .

Zaraz po fazie MA rozpoczęto przejazdy na torze przeszkód. Robert Stój sprawnie wypuszczał zawodników na starcie, tak że przestojów nie było ale też tylko raz zdarzył się przypadek zatrzymania zawodnika. Oczywiście czas postoju został mu odliczony. Nie wszystkim udało się po kolei przejechać przeszkody, tak że i błędy trasy PTV zostały odnotowane. Wiał dosyć mocny wiatr, choć pogoda była bardzo dobra, co wpływało zarówno na jeźdźców jak i na konie.  Wiatr mroził sędziów, szczególnie stojących w cieniu i zrzucał butelkę z wodą, będącą częścią przeszkody regionalnej. Dobrze , że ten mankament został dostrzeżony przez sędziego Mateusza jeszcze przed pierwszym startem, bo butelkę dopełniono i cięższa nie spadała. A przeszkoda regionalna była rycerska. Jeździec zrzucał butelkę przy pomocy drewnianej szabli a następnie łapał szablą kółeczko z kolejnego stojaka. Wszyscy zawodnicy ukończyli szczęśliwie przejazdy przed wieczorem, bo dzień w październiku już jest dosyć krótki i ostrożnie należy planować poszczególne fazy.

W niedzielę ekipy ruszyły na trasę biegu na orientację. Trasa liczyła 28 km w górzystym terenie pogórza, tak że tempa nie były wysokie.  Wyczerpujący przejazd  umilały słońce i piękne, jesienne widoki pogórza. Na trasie najbardziej newralgicznym momentem był dojazd do domu Kocha, który ze względu na trudności orientacyjne został omówiony podczas odprawy. Nie wszystkim ekipom udało się jednak tam dojechać.  Zawodnicy wrócili do bazy po kilku godzinach oprócz jednej grupy, która się zgubiła i trzeba było z wynikami i  dekoracją poczekać. Na szczęście jeszcze przed zachodem słońca ostatni jeźdźcy pojawili się na mecie.  Jeszcze tylko moment kulminacyjny, czyli ogłoszenie wyników , dekoracja i zawody w Łękach Dolnych zostały zakończone.

 

 

Wyniki zawodów TREC PTTK **

 

Kategoria wiekowa JUNIORZY

1 miejsce Jagoda Stój wraz z koniem Orion

 reprezentująca Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid -244 pkt

 

2 miejsce Karolina Rokitowska  wraz z koniem Laila

reprezentująca Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid -212 pkt

 

3 miejsce  Patrycja Rębisz wraz z koniem Wiki, niezrzeszona,-193 pkt

 

 

Kategoria wiekowa SENIORZY

1 miejsce Magdalena Mastej wraz z koniem Koma Oli

reprezentująca Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid -271 pkt

 

2 miejsce Barbara Brzostowska  wraz z koniem Saturn

 reprezentująca Ranczo Hucułek -256 pkt

 

3 miejsce  Piotr Mastej wraz z koniem Selena,

 reprezentujący Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid -244 pkt

 

 

Finał Pucharu Podkarpacia

JUNIORZY

1 miejsce Jagoda Stój- 931 pkt reprezentująca Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid

2 miejsce Karolina Rokitowska- 831 pkt  reprezentująca Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid

3 miejsce Patrycja Buczyńska- 808 pkt reprezentująca Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid

 

SENIORZY

1 miejsce Piotr Mastej-812 pkt. reprezentujący Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid

2 miejsce Magdalena Mastej- 588 pkt reprezentująca Stajnię Rajdowo TREC-ową Beskid

3 miejsce Katarzyna Chłościńska- 492pkt. reprezentująca Stajnię Ranczo Hucułek

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły czy to pracą, czy rzeczowo, organizację zawodów. Szczególnie chcielibyśmy podziękować sponsorom:

Sklep Jeździecki Czempion, Starostwo Powiatowe Dębica, Urząd Miejski Pilzno i Ranczo Hucułek.

 

tekst: Anna Korfel

zdjęcia: Anna Korfel, Edyta Janik Borecka, Katarzyna Chłościńska