Facebook

Znajdź nas na Facebook

 
 

Wyszukaj

Translate

Kalendarz

Kalendarz Google

Kursy szkolenia

Kursy i szkolenia

Zawody TREC

Listy kontrolne
Organizatorów, Sędziów, Delegatów

FITE

Fédération Internationale de Tourisme Equestre

Reklama

Jako że wszystko co piękne kiedyś się kończy, więc i tegoroczny sezon TRECowy dobiegł końca. Nastał czas refleksji i podsumowań. 

W dniach 23-25.10.2018 odbyło się coroczne, już czwarte spotkanie TRECowców. Tym razem na drodze kompromisu wybór miejsca sejmiku padł na  w centrum Polski.

Spotkaliśmy się w położonym niedaleko Łowicza  na „Ranczu u Noego”. 

W gościnnym obiekcie prowadzonym przez Mirka Stańczyka zebrali się Przodownicy i Instruktorzy Nizinnej Turystyki Jeździeckiej PTTK oraz TRECowcy z Mazur, centralnej Polski, Podkarpacia i Małopolski. Większość uczestników dotarła już w piątek do „Eko-hotelu” w Nieborowie. Piękny, gościnny obiekt gdzie do późnych godzin nocnych świętowaliśmy wspólne spotkanie. 


Sobotni ranek rozpoczęliśmy dyskusjami na tematy TRECowe. Po każdym sezonie pojawiają się nowe znaki zapytania, problemy, inicjatywy, innowacje.

A koniarze to przecież ludzie z mocnym charakterem a bywa i charakterkiem więc o kompromis nie jest łatwo.

W tym samym czasie w  pobliskim ośrodku jeździeckim „Ranczo u Noego” odbywały się obrady Komisji Nizinnej Turystyki Jeździeckiej PTTK . 

Tam spotkaliśmy się na wspólnym spotkaniu.

Gospodarz Mirosław Stańczyk przedstawił prezentację ośrodka goszczącego Sejmik i Zjazd TREC.

Następnie ciepło powitał zebranych Jakub Ciemnoczołowski – Przewodniczący KTJ.

Kasia Smółka, dbając o usprawnienie pracy sędziów, przedstawiła  zmiany w programie komputerowym przeliczającym wyniki zawodów. 

Przewodniczący Podkomisji d/s TREC PTTK – Aleksander Jarmuła przedstawił działania komisji które doprowadziły do przyjęcia polskiego TREC PTTK do  FITE jednocześnie zwiększając nasz apetyt na udział w dyscyplinie – Working Equitation.

Po smacznym obiedzie przygotowanym przez gospodarzy rozpoczął się przegląd prezentacji.

 Duże zainteresowanie wzbudził film Sławka Nafalskiego  z wyjazdu polskiej delegacji na  Euromondial TREC do Włoch. Miło było podziwiać zmagania najlepszych.

Monika Popis przygotowała prezentację z Mistrzostw Polski Seniorów. Tor PTV w Popisowie jest na poziomie światowym, nie mamy się czego wstydzić.

Magda Rydzowska w prezentacji „ To też jest TREC” przedstawiła, że elementy TRECa są świetną formą rozwoju dla dzieci i osób niepełnosprawnych.

Z odrobiną humoru i muzycznym akcentem Magdalena Mastej podsumowała Puchar Podkarpacia oraz Mistrzostwa Polski Juniorów TREC PTTK w  prezentacji „TREC-owe Podkarpacie”, która zakończyła część oficjalną sejmiku.

Następny punkt spotkania - gawęda historyka Zbigniewa Zagajewskiego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości za sprawą Alexa Jarmuły, nieoczekiwanie zmienił się w krasomówczy pojedynek. Przekazywane z wielką pasją przez obu prelegentów historyczne wydarzenia przetykane poezją, przeniosły nas na chwilę w czasy chwały polskiego oręża. Niejednemu się zdawało jakoby po dzikim stepie tatarzyna gonił lubo dzielnie z moskalami na bagnety się zmagał.

Przyszedł w końcu czas na wręczenie podziękowań, dyplomów, legitymacji i certyfikatów.

Monika Popis Stajnia POISOWO otrzymała dyplom za wzorową organizację Mistrzostw Polski. Zagroda Jeździecka Mustang w Dzikowcu za organizację Mistrzostw Polski Juniorów.

Sławomir Niedbalski oraz Andrzej Ruta za długoletnie, wspieranie rozwoju turystyki jeździeckiej.

Rozdane zostały pamiątkowe statuetki i dyplomy dla zwycięzców rankingu TREC PTTK

Seniorzy

I miejsce Kamila Dej

II miejsce Maciej Nafalski

III miejsce Gabriela Popis

Juniorzy

I Miejsce Weronika Bartoszewicz

II miejsce Lena Senicic

III miejsce Jagoda Stój

 

Ale cóż to by było za spotkanie, bez dobrej muzyki. Rozpoczął się wieczór autorski Jakuba Ciemnoczołowskiego. Następnie dołączył Aleksander Jarmuła oraz Kasia Smółka i zrobiło się klimatycznie, gitarowo, śpiewająco. By każdy mógł się wokalnie wykazać i to niezależnie od posiadanych talentów muzycznych, zadbała Ania Kostka, przygotowując zabawę karaoke.

Spotkanie TRECowców bez tańców jest możliwe ale jakże nudne. Abyśmy się nie nudzili, również postarała się Ania. Sprawdziła się jako disc jockey i szybko rozruszała towarzystwo.

I choć zabawa trwała do późnych godzin nocnych, prawie wszyscy zjawili się rano na wykładzie Małgosi Maciejewskiej dotyczącym podnoszenia umiejętności jeździeckich przodowników.

Ostatnim punktem była sprawnie poprowadzona przez Przedstawiciela Zespołu ds. TREC PTTK Komisji Nizinnej Turystyki Jeździeckiej Joannę Strawińską-Senicic, dyskusja, na której podjęto wnioski w sprawie dostosowania naszych przepisów TREC PTTK do przepisów światowych, zasad typowania zawodników na Mistrzostwa Świata TREC oraz dbałości o należytą organizację imprez TREC w kraju. Ważnym punktem obrad była popularyzacja dyscypliny. Joanna Strawińska-Senicic przedstawiła pomysł stworzenia instruktażowej książeczki propagującej założenia TREC PTTK.  Magdalena Mastej podjęła inicjatywę usystematyzowania zasad rozgrywania Konkursów Sprawności Jeździeckiej z el TREC PTTK i prowadzenia rankingu ogólnopolskiego startujących w nich zawodników. Tomek Kaniewski, który niewątpliwie jest TRECowym objawieniem roku, zaproponował stworzenie aplikacji dla sędziów i pomoc w prowadzeniu strony internetowej.

Serdecznie dziękujemy organizatorom sejmiku, zwłaszcza Joasi – bo bez niej czulibyśmy się pewnie, jak bez mapy na POR.

Tekst: Magdalena Mastej

Zdjęcia: Karolina Szurmak

Więcej zdjęć w galerii