Facebook

Znajdź nas na Facebook

 
 

Wyszukaj

Translate

Kalendarz

Kalendarz Google

Kursy szkolenia

Kursy i szkolenia

Zawody TREC

Listy kontrolne
Organizatorów, Sędziów, Delegatów

FITE

Fédération Internationale de Tourisme Equestre

Reklama

TREC PTTK

TREC PTTK

 Wszechstronny konkurs konia turystycznego

 

Jedną z najszybciej rozwijających się na świecie dyscyplin jeździeckich jest TREC Konkurencja mająca na celu kompleksowe sprawdzenie umiejętności konia i jeźdźca turystycznego zaskarbia sobie coraz szersze grono osób zainteresowanych.

 

 

 

TREC (Techniques de Randonnée Equestre de Compétition), czyli Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego, wywodzi się z Francji (pierwsze zawody odbyły się w 1970 roku). Dyscyplina koncertuje się na zweryfikowaniu umiejętności jeździeckich, niezbędnych podczas jazdy w terenie. Poza Francją – kolebką TREC, konkurencja ta jest znana i rozgrywana w innych krajach europejskich m.in.: w Anglii, Austrii, Hiszpanii czy w Belgii, ale również na innych kontynentach: USA, Kanada, RPA, Australia. Organizacją międzynarodową prowadzącą TREC jest FITE (International Federation of Equestrian Tourism). W Polsce TREC PTTK od 2011 roku staje się coraz bardziej popularna jako forma jeździectwa turystycznego.

 

 

W Polsce dyscyplina znana jest od 2011, kiedy z inicjatywy Aleksandra Jarmuły (Członek Komisji GTJ PTTK) powołano do życia Podkomisję GTJ ds. TREC PTTK odpowiedzialną za stworzenie Regulamin TREC PTTK oraz promocję zawodów i inne działania promocyjne. Powołana do życia komicja za zadanie także szkolenie organizatorów i sędziów TREC PTTK, weryfikację uprawnień sędziowskich W razie potrzeby jest gotowa udzielić wsparcia merytorycznego dla sędziów i organizatorów TREC PTTK. Umiejętności wymagane podczas rozgrywania zawodów są zaczerpnięte z życia każdej osoby lubiącej jeździć w teren. Zawody są tym ciekawsze, że poza praktycznymi umiejętnościami promują bezpieczeństwo jazdy. Zawodnicy i konie startujące podczas zawodów zdobywają umiejętności jak bezpiecznie i sprawnie pokonać kolejne przeszkody.

 

 

TREC PTTK rozgrywany jest w trakcie dwóch dni i składa się z trzech faz:


1 dzień:

  • faza POR - Bieg na orientację (240 pkt) - ) - polegającej na biegu na orientację w wyznaczonym czasie  na określonej trasie.

2 dzień:

  • faza MA  -Kontrola tempa (60 pkt) - polegającej na zaprezentowaniu umiejętności jak najwolniejszego galopu i jak najszybszego stępa w korytarzu o długości 150m              
  • faza PTV - Próba terenowa (160 pkt) - trasy w terenie z 16 przeszkodami naturalnymi lub  sztucznymi do pokonania.


Maksymalna ilość możliwych do zdobycia punktów: 460 pkt.

 

Dyscyplina sportowa TREC stawia wyzwania zawodnikom i  ich wierzchowcom wymagając pełnego zakresu umiejętności koniecznych w turystycznej jeździe terenowej takich jak: orientacja w zróżnicowanym terenie, wytrzymałość, umiejętność pokonywania naturalnych przeszkód terenowych a nawet planowanie tempa i rozkładu sił w trakcie pokonywanej trasy.

 

 

TREC otwarty jest dla przedstawicieli wszystkich stylów jazdy – od klasycznego przez dowolny po westernowy. Nie stawia ograniczeń w zakresie doboru rasy konia, czy używanego sprzętu (z wyjątkiem części ekwipunku wymienionych w regulaminie, jako zabronione). Konkurencja wymaga od uczestników odpowiedniego wyszkolenia, które procentuje nie tylko przy okazji zawodów, ale w codziennym jeździeckim życiu. Jest adresowany do młodzieży od 14 lat, ale też jeźdźców bardziej zaawansowanych wiekiem. Dzięki niemu poprawia się jakość koni rekreacyjnych i turystycznych, wzrasta poziom umiejętności jeździeckich turystów konnych. Nie każdy przecież widzi się w sporcie wyczynowym. T.R.E.C. daje możliwość rywalizowania, ale też permanentnego podnoszenia umiejętności. Mało tego, wskazuje, kto posiadł wystarczające, aby już zostać przodownikiem turystyki konnej, a kto powinien się jeszcze podszkolić.

 
 Na podstawie: