Facebook

Znajdź nas na Facebook

 
 

Wyszukaj

Translate

Kalendarz

Kalendarz Google

Kursy szkolenia

Kursy i szkolenia

Zawody TREC

Listy kontrolne
Organizatorów, Sędziów, Delegatów

FITE

Fédération Internationale de Tourisme Equestre

Reklama

TREC PTTK

Zawody TREC PTTK

 Faza POR

Bieg na orientację

 

Fazę POR zaplanowano, aby wykazać wysoki stopień wyszkolenia konia do jazy terenowej, jego wytrzymałość, pewność siebie, jak również orientację jeźdźca w terenie i umiejętność czytania mapy. Faza ta wymaga znajomości mapy, umiejętności posługiwania się kompasem i określenia prędkości poruszania się konia w poszczególnych chodach. Trasa powinna zawierać utrudnienia które powinny skutkować pomyłkami w wyznaczaniu prawidłowej trasy przejazdu.

Głównym celem POR jest przejechanie przez zawodnika wyznaczonej trasy z określoną prędkością zawartą w przedziale 6-12km/h dla pojedynczego etapu i w przedziale 8-9 km/h dla całej trasy .

Trasa

TRASA POR dla zawodów TREC PTTK jest zaprojektowana na dystansie od 15-45 km ( tak samo dla seniorów jak i młodych jeźdźców, w zależności od poziomu trudności zawodów). Bieg na orientację (POR) to kilkugodzinny wyjazd w teren. Każdy startujący zawodnik, planując wyposażenie zabrane na trasę(oprócz wyposażenia wymaganego regulaminowo), powinien uwzględnić warunki atmosferyczne, specyfikę terenu i możliwość zgubienia się na trasie. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą kurtki przeciwdeszczowej, wody do picia i prowiantu.

Trasa POR jest wyznaczona na mapie kolorowej w skali od1:25000 do 1:50000 . Na godzinę przed startem zawodnicy otrzymują do wglądu mapę z zaznaczoną trasą i w „pokoju czytania map” wyrysowują samodzielnie trasę na czystą mapę, którą zabierają ze sobą na bieg na orientację. W czasie pokonywania trasy zawodnik może posiadać wyłącznie materiały topograficzne dostarczone przez organizatora oraz zabronione jest korzystanie z GPS-u oraz telefonów komórkowych. W „pokoju czytania map” zostają zaplombowane telefony komórkowe, tak że warto pamiętać o zegarku na rękę.

Organizator może zaplanować trasę biegu na orientację jako jedną lub dwie trasy do przejechania w czasie krótszym niż 12 godzin, przy czym czas przebiegu trasy musi być zaplanowany tak, aby pierwszy startujący zawodnik nie startował przed świtem a ostatni startujący zawodnik nie wracał po zmierzchu. W przypadku dużej ilości uczestników, jeżeli zaistnieje możliwość zbyt późnego startu pewnej grupy zawodników, organizator może usunąć punkt kontrolny z projektowanej trasy POR przed pierwszym startem po uzgodnieniu z Komisją Sędziowską i formalnej zgodzie Sędziego Głównego.

Zawodnicy starują w grupach wylosowanych wcześniej na odprawie zawodników, przy czym punktacja każdego zawodnika zliczana jest na podstawie Karty Przejazdu indywidualnie. W przypadku zawodów TREC o drugim i trzecim poziomie trudności istnieje możliwość startu indywidualnego na prośbę zawodnika.

Na Starcie sędzia zakłada plomby na siodła i ogłowia (lub sprawdza plomby, jeżeli faza POR jest przeprowadzana w drugim dniu zawodów). Sprawdzany jest ekwipunek wymagany regulaminowo i wprowadzane są odpowiednie zapisy w Karcie Przejazdu. Zawodnicy są informowani z jaką prędkością mają się poruszać do następnego punktu kontrolnego i w drogę.

Na trasie organizator może zaplanować punkty kontroli na etapach, punkty kontroli na trasie, poza trasą, z zatrzymaniem lub bez zatrzymania. Może również zaprojektować etap do przejechania tylko za pomocą kompasu.

Każdy z zawodników wyrusza na trasę z 240 pkt. i jego zadaniem jest ”dowiezienie” tych punktów do mety. Zawodnik otrzymuje pkt. karne za każdą minutę spóźnienia lub przyjazdu przed czasem na punkt kontrolny, za ominięcie punktu kontrolnego, przyjazd na punkt ze złego kierunku, zgubienie wyposażenia zgłoszonego na starcie, zgubienie podkowy itp. (zgodnie z Regulaminem TREC PTTK).